Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила

заедно и равни 2022

Продължителност на проекта: 10 месеца
Регион: Пловдив град и Пловдив област
Проектно предложение по Тематичен приоритет № 1: Подобряване на демократичната култура и гражданска осведоменост

Нуждата от предлагания проект е обоснована с предварителното проучване от екипа на ситуацията, породена от бежанската вълна – следствие от войната в Украйна. Информацията от портала за данни показва, че само за няколко месеца броят на украинските бежанци в Пловдив и Пловдивска област е нараснал драстично. Макар Конвенцията за бежанците да посочва норми и правила за намиране на трайни решения за изграждане отново на живот в достойнство и мир, хората не винаги са запознати добре със законовите рамки и с правата, които имат в страната на убежище.

Нашият интердисциплинарен екип от  етнолози, антрополози, социолози и юристи сме подготвени за проучване с методите на спешната антропология в пет избрани контролни селища с различен тип характеристики от Пловдивска област. То ни помага да съберем информация от средата на бежанците, включително на създадените от тях организации, на институциите, които работят с тях, на хората и фирмите, които им помагат да изградят живота си тук (работодатели, наемодатели, доброволци). Анализът на данните е основа за разбиране на ситуацията и за идентифициране на проблемите на уязвимата група. Това вече е предпоставка да се потърсят възможности за законов отговор и за преодоляване на възникващи кризи и конфликти, а също и за намаляване на негативите от войната.

Проучването включва срещи и интервюта с бежанците от Украйна и заснемането на основни видео-казуси за трудности в житейските ситуации, както и срещи и разговори с представители на институции и организации, които им съдействат при установяването в България. Заснемането и оформянето на видео-казусите  е задача на нашия партньор по проекта – сдружение „Непорасналите“. Чрез преглед на материалите се представя „актуална снимка“ на ситуацията. Нейният аналитичен прочит дава възможност да се идентифицират проблемите на уязвимата група и възможностите за законов отговор. Важните въпроси и възможните решения се оформят в наръчник с практически съвети, който се предоставя на бежанците. Материалите от изследването са и основа за подготовка на информационна кампания за бежанци и доброволци, за да ги запознава с правните и хуманитарните стандарти, но също и за гражданите, които да придобият по-висока осведоменост за ситуацията.

Още за етапа

През първия етап на дейността „Апробиране на методологията на спешната антропология“ се очерта адаптираната теоретична рамка и техниките за проучване. Установиха се връзки с общността на украинците, потърсили убежище у нас, както и с институциите, които работят с тях. Създаде се „моментна снимка“ на ситуацията, събра се емпиричен материал, който получи първоначален анализ. Установиха се проблеми, които затрудняват културната адаптация и социалната интеграция на украинците в България, в частност в Пловдив.

Още за етапа
Още за етапа
Втори етап на проекта

През втория етап от осъществяването  на проекта „Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила” нашият интердисциплинарен екип от  етнолози, антрополози, социолози и юристи направи анализ на емпиричните данни, които събрахме преди това с методите на спешната антропология. Благодарение на споделения опит успяхме да установим проблемните ситуации и теми, които са важни за бежанците…

Още за етапа
Още за етапа
Трети етап на проекта

Екип на Фондация „Стойна Кръстанова“ направи изследване по проект  „Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила“.  Теренните проучвания се проведоха по метода спешна антропология, който се определя от необходимостта за неотложна антропологична реакция за решаването на криза, в която е поставена общността на украинските граждани, бягащи от войната. След проведения анализ на получените емпирични данни, се откроиха пет казуси, на които трябваше да се потърси конкретен алгоритъм за решение. За да улесним украинските граждани да се справят сами с изглеждащите на пръв поглед непреодолими трудности, съставихме Наръчник.

Още за етапа
Още за събитието
Кръгла маса

На 30.05.2022 г. в галерия „Димитър Георгиев“ гр. Пловдив се проведе Кръгла маса по проблемите на украинските бежанци и търсене на възможности за законов отговор за решаване на трудностите, които препятстват тяхната културна адаптация и социална интеграция в българското общество. Тя беше открита с приветствено слово от Почетния консул на Украйна в Пловдив г-н инж. Димитър Георгиев.

Още за събитието

Екип на Фондация „Стойна Кръстанова“

Милена Драгова, ръководител проект, преподавател в НБУ
Лидия Данчева, счетоводител
Весела Балева, PR комуникации
Доц. д-р Красимира Кръстанова, етнолог, управител на Фондация „Стойна Кръстанова“ и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“
Доц. д-р Елица Стоилова, етнолог и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“
Гл. ас. д-р Мария Петрова, етнолог и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“
Гл. ас. д-р Стоян Антонов, етнолог и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“
Мишо Гръблев, социолог, юрист и журналист, докторант в ПУ „Паисий Хилендарски“

Сайтът на Фондация „Стойна Кръстанова“ се обновява с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация „Стойна Кръстанова“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.

Проект № 964 „Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила” към Фонд Активни граждани България https://www.activecitizensfund.bg тематичен приоритет 1 Подобряване на демократичната култура и гражданска осведоменост. Финансовата подкрепа е предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство на стойност € 15 000