След военната агресия на Русия в Украйна повече от 10 000 украински граждани, бягащи от войната, получиха временна закрила и подкрепа в Пловдив и областта. Както и в другите краища на България те бяха приети със загриженост и солидарни действия. За пръв път у нас е приложена Директивата 2001/55/ЕО на Съвета от 20 юли 2001 г., която очертава условията за предоставяне на временна закрила в случай на масово навлизане на разселени лица. През 14 март 2022 г. се публикува Решение №144 на Министерския съвет на Република България, което постановява да се осигури временна закрила за бягащите от войната в Украйна лица. Тя влиза в сила и автоматично обхваща всички украински бежанци, влезли или намиращи се на българска територия. Те са взети под закрилата на Европейския съюз и българското законодателство и имат права такива, каквито са дадени и на българските граждани. Все пак тяхното ежедневие се бележи от трудности, предизвикани от различния културен и социален контекст, езиковата бариера, структурата на процедурите, които трябва да се следват, за да могат украинските бежанци да се справят с административните трудности в образователната и здравната система, в трудовия пазар, така че те да могат да се впишат устойчиво в българското общество.

Ето защо екип на Фондация „Стойна Кръстанова“ направи изследване по проект  „Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила“.  Теренните проучвания се проведоха по метода спешна антропология, който се определя от необходимостта за неотложна антропологична реакция за решаването на криза, в която е поставена общността на украинските граждани, бягащи от войната. След проведения анализ на получените емпирични данни, се откроиха пет казуси, на които трябваше да се потърси конкретен алгоритъм за решение. За да улесним украинските граждани да се справят сами с изглеждащите на пръв поглед непреодолими трудности, съставихме Наръчник.

Наръчникът дава съвети за законов отговор в конкретни стъпки, като са представени Пет административни казуси и справянето с тях. Той е отпечатан на български и украински език. Дължим специална благодарност на г-жа Наталия Еллис, която подпомогна превода.

Наръчникът и видеоказусите дадоха основа за информирани дебати с украинските граждани, доброволци, неправителствени организации. Такива срещи бяха проведени в Асеновград и Пловдив, където живеят и работят бежанци от Украйна в компактни групи. Специални благодарности към г-жа Наталия Еллис, учредител и ръководител на Фондация Ukraine Support&Renovation, г-жа Мария Чепишева, директор на Карирас Витания, г-жа Елена Георгиева, представител на Фондация Ukraine Support&Renovation в Асеновград, г-н Александър Държиков, председател на Общински съвет Пловдив и г-н инж. Борислав Стаматов, обществен посредник на община Пловдив за сътрудничеството и помощта при изпълнение на проекта „Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила“.

По време на изпълнение на проекта „Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила” към Фонд Активни граждани България https://www.activecitizensfund.bg“, в Асеновград посетихме клона на Ukraine Support&Renovation, където разговаряхме с представители на общността на украинските бежанци. Благодарим на Елена Георгиева за сътрудничеството и помощта. Там срещнахме и  Володимир. Той е украински гражданин е пристигнал в България март 2022 г. Преди доста години той е претърпял катастрофа в Украйна и лекарска комисия там удостоверява състоянието му и степента на инвалидност. Има решението на Украинската лекарска комисия и множество изследвания. Той сподели, че за него е трудно и скъпо да превежда всички медицинските документи, за да ги предостави пред комисия на ТЕЛК. След като се запозна с проблема на Володимир, екипът проучи съществуващите законови норми и осъществи връзка с Регионалната здравна инспекция – Пловдив. Обсъждането на всички данни даде възможност да му предложим  да следва необходимите последователни стъпки. На 16 юни 2023 г. той получи своето решение на ТЕЛК. Много сме щастливи, че Володимир успя да разреши проблема си.

Сайтът на Фондация „Стойна Кръстанова“ се обновява с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация „Стойна Кръстанова“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.

Проект № 964 „Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила” към Фонд Активни граждани България https://www.activecitizensfund.bg тематичен приоритет 1 Подобряване на демократичната култура и гражданска осведоменост. Финансовата подкрепа е предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство на стойност € 15 000