Запознаване с текстила и текстилните техники

 Изследователско ателие

Проектът започна със запознаване с текстила на общностите в Пловдив чрез посещения на музеи, читалища и културни центрове в града. Интерес за всички участници предизвика изследователската работилница в Регионалния етнографски музей, където специално за случая се показват текстилни образци от фонда. Ученици и студенти обсъждат със специалисти художествените, композиционните и орнаментални особености на тъканите със специалисти.

Ателие по тъкане

Ателие по везба

Творчески ателиета

Майсторите на художествени занаяти г-жа Стойка Попова и г-жа Златка Попова запознават участниците с основните везбени техники, които всеки от тях опитва и упражнява. Утвърдената авторка на традиционен и съвременен текстил Слава Балджиева показва тънкостите при тъкане на хоризонтален и вертикален стан. Спаска Георгакова разкрива пред тях особеностите на нетъкания текстил. И учениците, и студентите посещават последователно всяко едно от тези работилници, за да могат да изпробват със собствените си ръце техниките на създаване на текстилно произведение.

Още знания и опит получават от г-жа Елица Гигова, художник-текстилец и учител по изкуства в СУ „Патриарх Евтимий“, както и от д-р Динка Касабова, художник и преподавател в специалност „Мода и дизайн“ на АМТИИ. Доц. д-р Красимира Кръстанова и д-р Елица Стоилова подготвят и обсъждат с участниците презентации, документални филми за технологичните особености на текстила и многообразието от начини за багрене и орнаментиране.

Така самите ученици и студенти се превръщат в творци, създавайки свои проекти  за текстилни произведения, интерпретирайки текстилното наследство на общностите. Към работата се включиха и студенти фотографи, които през обектива пресъздават една текстилна реалност.