Проектът Текстил и град. Градска лаборатория за експерименти в текстила. ТекстФест Копривени творения е финансиран от Културния календар на Община Пловдив, Компонент 1 – Фестивали и големи културни събития.
Основна цел на проекта е да създаде територия за експерименти и иновативност в текстилното изкуство чрез използването на нематериално наследство като инструмент за творческо вдъхновение и умение за прилагане на старинни технологии в нови културни проекти с висока художествена стойност. Традиционната култура и фолклорът са неизчерпаем източник на опит и вдъхновение, които способстват за създаване и утвърждаване на уникални творби с български характер. Чрез работата на Градска лаборатория за експерименти в текстила се създаде връзка между изявени художници творци, студенти в областта на модата и дизайна и млади хора с интерес към изкуството, които се запознават с различни страни на използваните в миналото текстилни материали и участват в творчески процес, изграждащ произведения с високи естетически качества.
Акцентът пада върху естествените текстилни материали, един от които е копривата. Трите творчески работилници имат за задача да разгърнат знанията и уменията на участниците.
Градски лаборатории
Творческа работилница 1 „Анатомия на копривата“ е един своеобразен проучвателен процес, който се опитва да пресъздаде комплексния „характер“ на копривата.
Творческо ателие 2 „АртЛаборатория“ включва работа за получаване на нишка от коприва, както и експерименти за багрене на прежда и тъкан. Заедно с конкретните текстилни технологии отново са използвани и дигитални средства за фотографиране и обработка, което дава допълнителни възможности за осъществяване на художествени проекти.
Творческо ателие 3 „Копривени истории“ е насочена към споделянето на знание, въплътено в слово и текст, „втъкани с коприва“. Целта е да се представят приказки и истории, в които копривата е важен фактор в сюжета, да се предаде фолклорно знание за свойствата на копривата и традиционните умения за употребата й. Основният метод, на който се опира творческата работилница, е разказването на истории (Storytelling).
Фестивалът на текстила е форма на представяне на резултатите от проекта, както и популяризиране на експериментаторските подходи за съчетаването на старинни и модерни технологии в текстила, които позволяват създаването на иновативни творчески проекти.
Екип на проекта:
Доц. д-р Красимира Кръстанова, етнолог, управител на Фондация „Стойна Кръстанова“ и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски.
Д-р Елица Стоилова, етнолог, преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“
Д-р Мария Кисикова, етнолог, преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“
Д-р Динка Касабова, художник-дизайнер, преподавател в АМТИИ
Д-р Елица Гигова, художник-текстилец и учител по изкуства в СУ „Патриарх Евтимий“
Проф. дн Лаура Димитрова, художник-текстилец и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“
Светослава Манчева, АКЕА „Медиатор“
Мария Славчева, АКЕА „Медиатор
Цветомир Петков, художник-текстилец (експериментатор с коприва)