Изложба „Българска шевица“
Възприемането на изделията на домашните специализирани дейности и народните занаяти като изкуство е плод на ХХ век, когато от селските къщи и фондовете на етнографските музеи ръчните произведения на анонимни творци започват да се излагат в художествените галерии, така както това се прави в редица европейски страни. В интелектуалните кръгове се подхранва идеята за изграждането на жилищна среда с ярко изразен български характер. Традиционните техники и народното изкуство остават значими за създаването и поддържането на национален стил. Тази същностна трансформация в развитието на текстила води до промяна на отношението към него като художествена дейност – той излиза от сферата на домашното производство и навлиза в областта на занаятите и изкуството.
Колективът за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова“ се вписва в тази тенденция и работи за представянето на българската шевица по нов начин. Изложбата „Българската шевица – претворената традиция“ представя характерната везбена украса във формата на картини, които носят стила и колорита на народното изкуство, но му придават съвременен вид и нова роля.
Изложбата е подготвена от Колектива за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова“ при Народно читалище „Алеко Константинов – Пловдив“ с ръководител госпожа Стойка Попова. Колективът е създаден през 1968 г. с ръководител госпожа Янка Арсова. Първоначално в него се включват 15 жени, но постепенно интересът се увеличава и броят им достига до 70 души. Колективът има участия в прегледите за художествена самодейност и различни форуми на традиционни занаяти. Неговата първа самостоятелна изложба е през 1970 г. На Третия национален събор за народно творчество в гр. Копривщица през 1976 г. членовете на колектива са отличени с 11 награди, а през 1980 г. на 26 участнички са присъдени медали за достигнато високо равнище в познаването и интерпретирането на народната шевица. Колективът организира изложби за всяка своя кръгла годишнина, а творческите им изяви стават национална емблема и се представят не само в страната, но и в множество градове на Европа, Азия и Америка. Те изработват пъстри шевици и изящни дантели „кене”, вшиват шевици в елегантни дамски облекла, бродират покривки, тишлайфери, карета и др.
В изложбата са представени над 20 оригинални картини, извезани от Йовка Даскалова, Йорданка Бояджиева, Катя Черпокова, Милена Милушева, Минка Велкова, Станка Стойчева, Тянка Личева. Произведенията предизвикват голям интерес и се възприемат емоционално от посетителите, които за месец имаха възможност да се насладят на българското изкуство.