Доц. д-р Меглена Златкова завършва специалност етнология и защитава дисертация по социология. Специализира във Франция, Румъния, Унгария в областта на градските изследвания, културното наследство, визуалната антропология. Участва в множество национални и международни изследователски проекти, свързани с диалог между културите, общности, наследства, социални динамики, местно развитие, миграции. Изнася лекции и доклади на конференции в Любляна, Париж, Лион, Будапеща, Амстердам, Лисабон, Клуж-Напока, Санкт Петербург и др. Преподава курсове по Градски изследвания, Визуална антропология, Етносоциология, Методология на проекти и Летни студентски теренни практики. Изследователските и интереси са в областите на идентичност, културно наследство, градски пространства, миграции. Автор е на монографията „Етносоциология на града. По примера на град Пловдив“ (2012 г.), съставител и съавтор на книгите Migration, Memory, Heritage: Socio-cultural Approaches to the Bulgarian-Turkish Border (2012), Преживелици. Етноложки записки (2014), Градски наследства и граници (2016) както и на множество статии и студии на български, английски и френски. Участва в множество научни и научно-приложни проекти, изложби, филми, както и проекти, които съчетават антропологията с изкуството.

Доц. д-р Елица Стоилова завършва специалностите етнология и социология в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, след което защитава докторска теза  „Producing Bulgarian Yoghurt: Manufacturing and Exporting Authenticity“ в Айндховенският технически университет. Изследователските ѝ интереси  са в областта на антропологията на храната и историята на технологията, полета, в който тя изследва процесите на формиране на местна и национална идентичност през храните и храненето.  Стоилова има експертиза в анализ на нематериално културно наследство, културни наследства, културни организации и културни политики, но също и в представянето на наследството в контекста на артистични  продукти. Участва в изследователски, образователни и приложни проекти, свързани с обучение в културно наследство и разработване на различни творчески продукти, представящи общностното наследство – изложби, филми, каталози, творчески работилници и др.

Гл. ас. д-р Мария Петрова завършва специалност етнология и защитава интердисциплинарен дисертационен труд, засрещаш фолклористика и етносоциология. Преподавателските й ангажименти са свързани с обучение по Интеркултурна комуникация, Стереотипи и предразсъдъци, Етно- и Социолингвистика, в което тя използва разнообразни методи и техники от формалното и неформалното образование. Тя е участник в множество национални и международни научни и приложни проекти, свързани с (не)материално културно наследство, общности, памет, като е натрупала опит в разработването на различни творчески продукти, представящи общностното наследство – изложби, филми, каталог, творчески работилници и пр. Изследователските й търсения са свързани с проучване на различни локални общности, истории и разказване, памет и наследство. Автор е на монография, колективна монография и множество статии на български и английски език.

Доц. д-р Красимира Кръстанова завършва специалност история в Софийски университет и защитава дисертация по етнология. Специализира във Русия, Грузия, Франция, Румъния, в областта на материалното и нематериалното културно наследство, културни политики, общности и идентичности, наследство и туризъм. Тя започва своята научна кариера в Института по етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН, София. От 2005 г. е доцент в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, където преподава в катедра Етнология. През годините тя е последователно ръководител катедра, заместник декан, а след това и декан на Философско-историческия факултет. В момента работи основно за осъществяване на целите на Фондация „Стойна Кръстанова“.

Изследователските и интереси са в областите на идентичност, материално и нематериално културно наследство, културни политики. Участва в множество национални и международни изследователски проекти, свързани с диалог между културите, общности, наследства, социални динамики и местно развитие. Изнася лекции и доклади на конференции в страната и чужбина. Автор е на монографията „“Златният стан“, „Стойна Кръстанова – Кака“, както и на множество статии и студии на български, френски и английски езици. Участва в множество научни и научно-приложни проекти, изложби, филми, както и проекти, които съчетават етнологията с изкуството.

Заедно като екип те правят научни изследвания, създават изложби и филми в рамките на международни проекти по програма „Творческа Европа“ и „Еразъм +“. От 2017 г. насам участват в научни и приложни проекти, инициирани от Фондация „Стойна Кръстанова““: Текстил и град Заедно и равни.