През първия етап на дейността „Апробиране на методологията на спешната антропология“ се очерта адаптираната теоретична рамка и техниките за проучване. Установиха се връзки с общността на украинците, потърсили убежище у нас, както и с институциите, които работят с тях. Създаде се „моментна снимка“ на ситуацията, събра се емпиричен материал, който получи първоначален анализ. Установиха се проблеми, които затрудняват културната адаптация и социалната интеграция на украинците в България, в частност в Пловдив.

През този първи етап усилията бяха насочени към разработване и тестване на адаптираната изследователска методология, която е основа за нашето цялостно проучване. Като основен стратегически метод е заявен подходът на спешната антропология. Той е определен от необходимостта за неотложна антроположка реакция за решаването на криза, в която е поставена конкретна културна общност. Апробирането ни даде възможност да проверим и установим надеждността и ефективността на използвания метод.

В настоящото изследване се следва досегашната традиция в спешната антропология и в сродните ѝ стратегически подходи, като я надгражда с поставянето за решаване и преодоляване на проблемите в контекста на закрилата на украинските граждани в България и обвързва трите групи бенефициенти от изследователското и социалното действие: търсещите закрила и убежище украинци; институциите, отговорни за справяне с възникналата хуманитарна криза, и местната общност (макрообществото), която е разединена и социално фрагментирана в скалата между безрезервната подкрепа за „бежанците” и тоталното им отхвърляне.  На работната среща на екипа беше предложен и набор от методи за анализ (ролеви анализ, анализ на културен сценарий / схема анализ, обоснована теория, артефактен анализ / сравнителен анализ на правни документи и др.), но преди събирането на теренен материал  те не могат да бъде апробирани.

Първите резултати представят case study (изследване на случай), който на примера на местния контекст и разгърналата се ситуация очертава типологична ситуация на основата на анализ и откроява индивидуалните особености и личните преживявания, като част от общото. Установяват се проблеми, една част от които се отнасят до взаимодействията между институциите, а друга – до конкретните проблеми на украинските граждани, потърсили закрила в България.

Сайтът на Фондация „Стойна Кръстанова“ се обновява с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация „Стойна Кръстанова“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.

Проект № 964 „Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила” към Фонд Активни граждани България https://www.activecitizensfund.bg тематичен приоритет 1 Подобряване на демократичната култура и гражданска осведоменост. Финансовата подкрепа е предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство на стойност € 15 000