На 30.05.2022 г. в галерия „Димитър Георгиев“ гр. Пловдив се проведе Кръгла маса по проблемите на украинските бежанци и търсене на възможности за законов отговор за решаване на трудностите, които препятстват тяхната културна адаптация и социална интеграция в българското общество. Тя беше открита с приветствено слово от Почетния консул на Украйна в Пловдив г-н инж. Димитър Георгиев. Той поздрави участниците и подчерта колко е важно да се разглеждат конкретните проблеми на хората и да се решават заедно във взаимодействие между различни институции, местни власти и неправителствени организации. Той каза, че Пловдив е пример за добро взаимодействие и посочи за пример създаването на Втори дом.
Изключително събитие за нас бе срещата с представителя на Върховния комисариат за бежанците на ООН г-жа Седа Кузуджу, която поздрави аудиторията и представи важните за бежанците проблеми, които трябва да се решават. Тя каза, че никой не иска да бъде поставен в ситуация, в която за няколко часа да загърби целия си живот и да напусне дома си и да започне живот в нова култура, в нова обстановка и винаги с мисълта за прибирането у дома. Постоянно излизат нови предизвикателства, нови въпроси, които може би не са били оценявани в началото, но решението е в това да се работи заедно, за да се намерят добрите решения. Пловдив е модел, който искаме да развием и да покажем на другите.
Специално място сред участниците има Наталия Еллис от Ukraine Support&Renovation Foundation (партньор по проекта), както и доброволци, като Лана Петкова, Елена Георгиева и др.
Заместник кметът “Спорт, младежки дейности и социална политика” на община Пловдив г-н Георги Титюков сподели за съвместната работа за приемането на бягащите от войната украински граждани и изказа увереността, че община Пловдив ще продължава своята подкрепа за бежанците.
В кръглата маса участваха представители на Областна администрация и Община Пловдив, Регионална здравна инспекция Философско-исторически факултет на Пловдивски университет, Министерство на образованието и науката, Бюро по труда-Пловдив, Български Червен кръст, Каритас Витания, медии. Това даде възможност за обмен на добри практики и опит.
Дискусията се организира от фондация „Стойна Кръстанова“ на базата на представените резултатите от проучване с методите на спешната антропология, чрез което се събра информация от средата на бежанците. Анализът на данните е основа за разбиране на ситуацията и за идентифициране на проблемите на уязвимата група.
Сайтът на Фондация „Стойна Кръстанова“ се обновява с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация „Стойна Кръстанова“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.
Проект № 964 „Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила” към Фонд Активни граждани България https://www.activecitizensfund.bg тематичен приоритет 1 Подобряване на демократичната култура и гражданска осведоменост. Финансовата подкрепа е предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство на стойност € 15 000